Božena Rothmayerová

Pražská výtvarnice, restaurátorka a pedagožka Božena Rothmayerová, rozená Horneková (20.12.1899 Praha-Podbaba – 15. 5.1984 Praha-Břevnov) patřila v oboru textilní tvorby k průkopnicím. V letech 1915–1921 vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Byla propagátorkou jednoduchého životního stylu moderní ženy, včetně účasti na brněnské výstavě Civilizovaná žena na přelomu let 1929–1930. Podílela se promyšlenými návrhy i vlastnoručními výrobky na modernizaci tehdejšího ženského šatníku nebo výtvarného pojetí české krajky a bytového textilu. Svůj talent i pedagogické schopnosti uplatňovala od roku 1921 při výuce na odborných školách v Brně, Velkém Meziříčí a Praze, zaměřených na užité umění a vedení domácnosti. Po sňatku s Ottou a narození Jana se své pedagogické a umělecké činnosti nevzdala. Byla průkopnicí v oboru drhaných šperků, znala výborně historické i současné textilní technologie, což využila při restaurování chrámových opon a výšivek v pražském Židovském muzeu. Do důchodu, naplněného další tvůrčí prací, odešla v roce 1957.