Stavba

1928–1939

Architekt Otto Rothmayer navrhnul dům pro svou rodinu v roce 1928, inspirován vilou Stadion, postavenou o rok dříve v Lublani podle Plečnikova návrhu. Upravil si Plečnikovy plány nevelké stavby s jednoduchým půdorysným a prostorovým řešením v souladu se svým architektonickým cítěním v prostém stylu klasicizující moderny. Převzal sice beze zbytku prostorové schéma i rozměry místností, ale přizpůsobil jejich využití potřebám své rodiny. To mělo výrazný vliv i na podobu průčelí vily, které je prořezáno více okny, jež do pokojů vnášejí více světla. Pražská vila je jednodušší ve výrazu, bez dekorativních prvků, místo střechy o nízkém spádu s rozlehlou plochou terasou v nejvyšším patře. Výraznou částí domu je válcové schodiště s prostými, ale výtvarně působivými architektonickými detaily. Rozlehlá, do zahrady otevřená pergola byla k severní straně domu připojena nedlouho po jeho dokončení.