Architekt Adolf Loos - modely a fotografie

Expozice ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov představuje jedinečnou kolekci modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose.

Muzeum města Prahy otevřelo 5. listopadu 2021 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov expozici s názvem Architekt Adolf Loos – modely a fotografie. Expozice jedinečné kolekce modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose je důležitou součástí prohlídkového okruhu zahrnujícího Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov.

Kolekce architektonických modelů a fotografií děl Adolfa Loose byla součástí retrospektivní výstavy ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN, kterou pořádalo Muzeum města Prahy ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze u příležitosti 150. výročí narození architekta Adolfa Loose.

Unikátní kolekci architektonických modelů a fotografií postavených budov i neuskutečněných projektů v Čechách a na Moravě jsme se rozhodli nadále zpřístupnit našim návštěvníkům v galerijním prostoru Studijního a dokumentačního centra Norbertov poblíž nejvýznamnější realizace tohoto významného architekta – Müllerovy vily. Expozice je součástí prohlídky vily, během níž je možné se seznámit s širším obsahem informací o architektonickém díle Loose v českých zemích.

Výběr představených fotografií je zároveň průřezem dlouhodobého průzkumu díla Adolfa Loose v českých zemích, který Muzeum města Prahy zahájilo již v roce 2003. Díky průzkumu a aktivitám Studijního a dokumentačního centra Adolfa Loose se podařilo znovu dostat Loosovo dílo do širokého povědomí, což následně vedlo ke zdařilé obnově několika plzeňských Loosových interiérů. Podařilo se též zachránit jednu z prvních Loosových staveb na Moravě, vilu Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Nad Hradním vodojemem 53/13