Baťa: boty všem!

26. 5. 2022 – 2. 10. 2022
Výstava mapovala dějiny firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 do jejího znárodnění roku 1945.

„Nebojme se budoucnosti, polovina lidí na světě chodí bosá a sotva pět procent obyvatelstva je dobře obuto; tu vidíme nejlépe, jak málo jsme dosud vykonali..." Tomáš Baťa

Podnikatelský příběh pohádkových rozměrů o chudém ševci, který svou pílí, pracovitostí a odvahou z malé dílničky v neznámé vesnici Zlín vybudoval společnost světového formátu. Myšlenky a morální hodnoty zakladatele firmy Baťa, Tomáše Bati, rezonují do dnešních dní. Jsou stále živé a inspirativní, jako byly před sto lety.

Na výstavě byla na vybraných modelech představena dobová obuv a módní trendy v první polovině 20. století. Nejznámější typy dámské, pánské i dětské obuvi, například dnes již téměř zapomenuté modely „séglovek" a meltonek nebo opět oblíbené dřeváky či perka. Nechyběla ani ukázka obuvi z reptilie a sportovní obuv vyráběná firmou Baťa. Vystavena byla speciální obuv navržená pro výstavu Expo v New Yorku v roce 1939, která nebyla vzhledem k politickým změnám v Československu v zahraničí nikdy prezentována. Exponáty obuvi zapůjčené z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně doplnily dobové oděvy módních pražských salónů a doplňky ze sbírek Muzea města Prahy, reklamní letáky, tisky a fotografie z třicátých let 20. století.

Součástí výstavy byla ukázka realizace výstavby Baťova paláce čili Domu služeb, postaveného v duchu funkcionalismu v letech 1928–1929 na Václavském náměstí v Praze, který ve své době neměl v Československu obdoby. Kromě možnosti zakoupit si módní obuv nabízel totiž zákazníkům také oddělení pedikúry, správkárnu bot, dětský koutek, bufet s vyhlídkou i oddělení čistění obuvi.

Zámecký areál Ctěnice

Bohdanečská 259/1