Vážení návštěvníci, Hlavní budova Muzea města Prahy je uzavřena z důvodu probíhající rekonstrukce. Navštivte naše další objekty.

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží je, vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána, posledním zachovaným zbytkem starobylé rybářské osady Podskalí.

Osada Podskalí existovala již od sklonku 12. století a její obyvatelé získali postupně monopolní právo na obchod se dřevem, které sem bylo připlavováno po Vltavě.

Rašínovo nábřeží 412/30
120 00 Praha 2 – Nové Město
zobrazit na mapě

Tel. – pokladna: +420 224 919 833

Tel. – rezervace prohlídek: +420 224 815 850

Dopravní spojení
tramvaj: č. 3, 7, 17, 52 – zastávka Výtoň

Objekt nemá bezbariérový přístup.

pondělí–pátek: zavřeno

sobota–neděle: 9.00–18.00 hod.

Vstupné

Jednotná vstupenka do celého objektu. Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo on-line. Prodej vstupenek končí 30 minut před ukončením otevírací doby.

Základní: 60 Kč

Snížené (děti a mládež 7–26 let a osoby nad 65 let): 50 Kč

Rodinné (max. 2 dospělí a max. 4 děti do 15 let): 130 Kč

Volné vstupné:
– děti do 6 let, ZTP, ZTP/P
– držitelé karet ICOM, ICOMOS, AMG, Svaz muzeí na Slovensku
– 1 pedagog na 10 osob ke školním a zájmovým skupinám
– licencovaný průvodce se skupinou min. 10 osob
– Klub přátel Muzea města Prahy
– Prague Card

Ostatní akce:
– přednášky a programy (děti a dospělí):
50 Kč / osoba

– školní skupiny a zájmové skupiny nad 10 osob (ZŠ, SŠ a SOU, do 20 let): 40 Kč / osoba

Historie Podskalské celnice na Výtoni

Výtoň byla starobylá instituce vybírající mýto ze dřeva připlaveného po Vltavě na pražský trh. Jméno vzniklo podle úkonu vytínání určitého množství dřeva ze svázaných vorů. V nejstarší době měla podobu ohrady na dřevo s jednoduchým objektem pro úřad výběrčích. Umístění celnice v dnešním objektu lze sledovat od 16. století. Objekt loužil jako celnice, šenkovna a útulek pro plavce.

Dnešní budova zůstala na úrovni původní zástavby a nachází se v blízkosti tzv. výtoniště. Je to z větší části roubená, omítnutá, pozdně gotická stavba ze 16. století, ozdobená v 17. století pískovcovým novoměstským znakem.

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek z muzea.