Podskalská celnice na Výtoni

Poznejte historii Vltavy na VIP komentované prohlídce a procházce Podskalím.

Podskalská celnice na Výtoni pochází přibližně z roku 1500. Vedle raně barokního původně farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána se jedná o poslední dochovaný zbytek původní rybářské osady Podskalí. Expozice v prvním patře celnice představuje proměnu oblasti na přelomu 19. a 20. století a představuje i fenomén plavení dřeva, které bylo v roce 2022 přidáno na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Soukromé prohlídky a akce

VIP komentované prohlídky

Projděte si expozici Zaniklé Podskalí a život na Vltavě ve Vámi zvolený čas s naším průvodcem. Zjistěte jak se původní vesnice výrazně proměnila v důsledku asanace na začátku 20. století a jak Pražané v průběhu století využívali spojení s Vltavou.

VIP komentované prohlídky

VIP procházka Podskalím

Věděli jste, že Podskalí, oblast pod skálou s dnešním Emauzským klášterem, bylo vždy silně spjaté s vodou? Místní obyvatelé se živili plavením dřeva a jeho prodejem, těžením ledu a písku z řeky, ale také rybařením a prodejem ryb. Z vorů plavených po řece se v oblasti Podskalské celnice výtínala každá dvanáctá připlavená kláda jakožto daň, odtud pochází označení Výtoň. Zjistěte o oblasti více na VIP komentované prohlídce Podskalím.

VIP procházka Podskalím

Praktické informace

Expozice není bezbariérově přístupná.

V celém areálu platí přísný zákaz kouření (vč. elektronických cigaret), používání přístrojů na výrobu mlhy a kouře, otevřeného ohně (vč. zapalování svíček a vonných tyčinek v interiéru) a pyrotechnických efektů.

Pro informaci o ceně prosím kontaktujte Veroniku Pleskotovou. Děkujeme.

Veronika Pleskotová
e-mail: pleskotova@muzeumprahy.cz

• Neposkytujeme cateringové služby.
  • Na pozemek je umožněn pouze krátkodobý vjezd, není možné parkování.