Aktuální mimořádná opatření pro vstup do objektů muzea zde.

Nová kniha ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN

Kniha je doprovodnou publikací k výstavě, která se konala u příležitosti 150. výročí narození světoznámého tvůrce moderní architektury Adolfa Loose.

ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN je doprovodnou publikací ke stejnojmenné výstavě, kterou u příležitosti 150. výročí narození světoznámého tvůrce moderní architektury Adolfa Loose (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) připravilo Muzeum města Prahy ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Výstava se konala od 10. prosince 2020 do 3. října 2021.

Kniha ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN představuje nejdůležitější body Loosova učení o architektuře a životním stylu, které byly a jsou signifikantní pro jeho celoživotní dílo. Na příkladech barevných fotografií Loosových interiérů, především z pražské Müllerovy vily a plzeňských realizací, jsou zde představeny pro Loose specifické principy: Vztah mezi exteriérem a interiérem, symetrie, organizování prostorů pomoci enfilády a Raumplanu. Zároveň jsme chtěli kolekcí fotografií připomenout průzkum díla Adolfa Loose v českých zemích, který zahájilo Muzeum hlavního města Prahy již v roce 2003. Díky průzkumu a aktivitám Studijního a dokumentačního centra Adolfa Loose se podařilo znovu dostat Loosovo dílo do širokého povědomí. To mj. následně vedlo ke zdařilé obnově několika plzeňských interiérů a v posledním roce i záchraně jedné z prvních Loosových staveb na Moravě – vily Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna.

Publikace prezentuje také zcela novou unikátní sbírku architektonických modelů realizovaných a nerealizovaných prací Adolfa Loose v českých zemích a ve výstavě dominujícího modelu nerealizované stavby Chicago Tribune umístěného zde jako symbol spojení moderní a klasické architektury.

Publikace je v prodeji na e-shopu.

Cena: 620 Kč

Autoři knihy: Maria Szadkowska, Petr Krajči