Aktuální mimořádná opatření pro vstup do objektů muzea zde.

Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

3. 9. 2021 – 4. 9. 2022 výstava akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem města.

Současný výstavní projekt akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze, dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava umožňuje utřídit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz Města se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů. Milovníci foglarovek všech věkových skupin jsou základní cílovou skupinou výstavy, zážitek Foglarova mystického města zprostředkuje projekt i těm nejmladším

Scénografická a iluzivně řešená historická část výstavy je instalována v sklepních prostorách Domu U zlatého Prstenu, v nadzemní části se nachází galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy 1. poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů (např. J. Minaříka, T. H. Rašína , K. Holana) připomínají místa, která mohla inspirovat Jaroslava Foglara při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech, místa konkrétní, i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. Obrazová galerie připomíná město dětství a mládí Jaroslava Foglara, Prahu jako inspiraci nezapomenutelného spisovatele populárních příběhů pro děti a mládež.

Pavla Státníková s použitím podkladů Petra Kotka

Více informací o otevírací době a objektu:

Dům U Zlatého prstenu

Týnská 630/6
110 00 Praha 1 – Staré Město
zobrazit na mapě

Výstava

Doprovodné programy k výstavě zde

Screenshot 2021-10-12 at 12-13-16 Sestava 1 - 2503.png

3. 9. 2021 – 4. 9. 2022