Aktuální mimořádná opatření pro vstup do objektů muzea zde.

S archeologií do středověku

Archeologie přináší poznatky o pravěkých lidech a osvětluje život ve středověku. Pojďme zjistit, v čem nám pomáhá při odkrývání dějin.

Úvodní přednáška
Jaké středověké památky archeologie zkoumá? A co potom můžou zkoumat historici? Prohlédneme si středověké domy i kostely, ale nevynecháme ani hrady. A jaké vymoženosti nám středověk vůbec po sobě zanechal?
Výroba záušnic
Jakou část těla asi zdobily záušnice? A jak se vyráběly? Když se vám podaří správně stočit drát, můžete se ozdobit tímto raně středověkým šperkem starých Slovanů.
Poznávání kachlů
Keramické kachle nacházíme při výzkumech často. Proč jsou ale pro nás tak důležité? Především nás zajímají různé obrázky, které jsou na nich znázorněné. Pro středověké obyvatele naší země představovaly vlastně obrázkovou knihu a my si budeme proto povídat o jejich významu.
Pečetění a psaní husím brkem
Zkusíme si otisknout pečeť do vosku, tak jak to dělali čeští králové. Jak se asi psalo husím brkem? Nebojte se, také si to vyzkoušíme!
Seznámení s originálními archeologickými nálezy a replikami
Budete si také moci prohlédnout a osahat originální archeologické nálezy. V jakých nádobách se asi vařilo? K čemu sloužila trojnožka? Jak vypadaly středověké šperky? Uhodnete, jak vypadal gombík?

Dům U Zlatého prstenu

Týnská 630/6
110 00 Praha 1 – Staré Město
zobrazit na mapě

Informace

Programy jsou vhodné pro: menší skupiny (maximálně 25 dětí) a děti od 10 let i dospělé.
Délka trvání: 90 minut
Program připravili a vedou: archeologové muzea

Případné dotazy směřujte na:
archeologie@muzeumprahy.cz nebo na tel. +420 251 106 579

Během programu je možné fotografovat.

Na program se objednávejte alespoň týden předem na e-mailové adrese
archeologie@muzeumprahy, děkujeme.

Termín

Dle předchozí dohody. Začátky programů: v 9.15 hod., v 11.00 hod., ve 13.00 hod., ve 14.45 hod.