Vážení návštěvníci, hlavní budova muzea je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Jože Plečnik a Otto Rothmayer: Paralelní životy

Architektonický trojúhelník, Studijní a dokumentační centrum Norbertov

27. 1. 2021

od 17:00

on-line stream

Slovinský architekt Jože Plečnik je v našich zemích znám především jako hlavní architekt meziválečných úprav Pražského hradu a autor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. V jeho stínu - zatím poněkud nezaslouženě - zůstává architekt Otto Rothmayer, Plečnikův žák na pražské Uměleckoprůmyslové škole, a celoživotní přítel. Jejich životy jsou svázány nejen prací na Hradě, kdy mistr a pokorný tovaryš společně vnesli do unikátního architektonického celku Hradu, prosyceného českou historií, lehkost středomořské architektury. Rothmayerův tvůrčí potenciál se po Plečnikově odchodu do rodné Lublaně rozvinul nejen při jeho další práci na Hradě, ale také v pozdějších Rothmayerových návrzích výstav, muzejních expozic a nábytku. Přátelství obou přetrvalo přes těžkou válečnou i poválečnou dobu. Oba měli totiž velmi podobné představy o tom, co je správné a morální – v životě i v architektuře.

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky

Přednášející: Ing. Arch. Petr Krajči
Odkaz na on-line stream zde
Po otevření v internetovém prohlížeči zvolte variantu "Místo toho sledovat na webu", a dále "Připojit se anonymně". Během živého vysílání bude možné klást dotazy přednášejícímu v pravé části obrazu pod záložkou "Moje otázky".