Vyzvání k tanci – taneční pořádky a vějíře druhé poloviny 19. století

Hlavní budova muzea, Vitrína v 1. patře budovy

7. 1. 2019 – 1. 4. 2019

Další výstava ze série PŘEDMĚT SEZÓNY, která se nachází ve vitríně v prvním patře v hlavní budově muzea.

Subtilní taneční pořádky i rafinované vějíře, jejichž početnou sbírku spravuje Muzeum hl. města Prahy, výstižně dokumentují nebývalý rozkvět plesů, tanečních zábav a společenského života obyvatel Prahy druhé půle 19. století a současně jsou i svědectvím propracovaných pravidel soudobé etikety.  Taneční pořádky byly běžně vydávány pořadateli plesů jako součást vstupenky. Měly podobu subtilních knížek či zápisníků s dekorativně vytištěným datem a místem konání plesu. Jejich nedílnou součástí byly drobné kovové háčky k upnutí tanečního pořádku k oděvu či kabelce a také nepostradatelná miniaturní tužka, jíž si tanečníci (dámy i pánové) zapisovali ke konkrétním tancům svůj taneční protějšek.

Provedení tanečních pořádků bývalo rozličné od lapidárních skládaček z kartonu se slepotiskovou obálkou, přes výpravnější sešitky připomínající miniaturní knižní vazby v sametu, až k náročným kompozicím kombinujícím papír, kov, textil, střapce či peří ve svébytném uměleckém zpracování nezřídka svou formou odkazujícím na pořadatele plesu.