Studijní a dokumentační centrum Norbertov

162 00 Praha 6 – Střešovice

Kontakt:
tel. pokladna: +420 233 323 997
(út, čt, so, ne 9:45–17 hod.)

Otevřeno:
Výstava:
úterý, čtvrtek, sobota, neděle: 10–18 hod.
Badatelna:
Po předchozím objednání na tel. čísle: +420 233 323 998, nebo na emailu: vila.studium@muzeumprahy.cz

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov. Jeho hlavním posláním je v úzké návaznosti na dvě významné vily – Müllerovu a Rothmayerovu – propagovat moderní pražskou meziválečnou a poválečnou architekturu, bytovou kulturu, užité umění a životní styl, představované v obou objektech rozdílným způsobem. Zatímco Müllerova vila patří, především svými interiéry a osobou architekta Adolfa Loose, ke zlatému fondu evropské moderní architektury, Rothmayerova vila, mnohem skromnější v architektonickém výrazu, ale bohatá kulturním životem, který se ve vile a v Sudkově „zahradě pana kouzelníka“ odehrával, na vstup do obecného povědomí teprve čeká.

V přízemí budovy se nachází výstavní prostor, v němž budou formou výstav a přednášek postupně představeny témata a osobnosti spjaté s oběma vilami. Sál bude také sloužit široké a odborné veřejnosti pro setkání a diskuse, přednášky, dílny a další akce, zaměřené na kultivaci vnímání moderní architektury i kultury. Součástí centra je také depozitář sloužící pro uložení předmětů z obou vil, které nebyly vystaveny, archiv s dokumentací rekonstrukce obou staveb, výsledky výzkumu díla Adolfa Loose v českých zemích a odborná, tematicky zaměřená knihovna. Pro zájemce z řad badatelů je v prvním patře umístěna badatelna s možností studia archiválií a odborné literatury.

Dopravní spojení:

Spojení MHD
metro: A Hradčanská nebo Petřiny, dále tram 1 nebo 2 na zastávku Ořechovka

Objekt má částečný bezbariérový přístup.

Zobrazení na mapě:

GPS: 50.0924092N, 14.3771478E