Porcelán a sklo – HOTEL PRAHA

Porcelán a sklo  –  HOTEL PRAHA

Hlavní budova muzea

10. 4. 2018 – 30. 9. 2018

Další výstava z cyklu PŘEDMĚT SEZÓNY představí ucelený soubor porcelánu a skla, které Muzeum hl. města Prahy získalo z interiérů Hotelu Praha těsně před tím, než byla v lednu 2014 navzdory protestům odborné i laické veřejnosti zahájena jeho demolice.

Stavba Hotelu Praha na pražské Hanspaulce v prostoru bývalé Petschkovy zahrady probíhala v letech 1975-1981 podle návrhu kolektivu architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila a Radka Sedláčka, pod vedením arch. Radka Černého. Koncepci objektu zásadně ovlivnil svažitý terén, na jehož vrstevnice reagovala hmota stavby jak půdorysně tak i výškovým řešením. Z reprezentačního charakteru luxusního ubytovacího střediska pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády byla odvozena velkorysost měřítka, progresivní použité materiály a technologie i nadstandardní péče, kterou jednotliví architekti, výtvarníci a designéři věnovali celkové formě i výzdobě interiérů. Na uměleckořemeslných realizacích se v unikátní materiálové souhře skla, keramiky, kamene a dřeva podílela řada uznávaných výtvarníků 2. poloviny 20. století, mezi jinými Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Pavel Hlava, Zbyněk Hřivnáč, Karel Volf, Benjamin Hejlek či Antonín Hepnar. Komplexnost interiérového vybavení dokresloval i kompaktní soubor na zakázku realizovaných užitkových předmětů - nápojové a jídelní soubory ze skla a porcelánu, textilní doplňky, nábytek a další.