Nádraží Praha-Těšnov – provoz obnoven

Nádraží Praha-Těšnov – provoz obnoven

Hlavní budova muzea

25. 11. 2015 – 3. 4. 2016

V sobotu a neděli je v rámci výstavy na modelovém kolejišti od 11 do 17 hod. realizován rozšířený modelový provoz s využitím zejména vozového parku, který zajistí zkušení modeláři.

Vánoční výstava představuje návštěvníkům přesný model nejkrásnější nádražní budovy v Praze, otevřené před 140 lety a zničené před 30 lety, stejně jako provoz vlaků na nádraží, což je možné díky modelovému kolejišti postavenému dle někdejší reality a s využitím dobových plánů a dalších historických pramenů.

Výstavní sál muzea, po jehož obvodu jsou velkorozměrové fotografie ‒ zejména z 60. let 20. století ‒ zobrazující přijíždějící a odjíždějící vlaky, provoz depa, zbrojení lokomotiv uhlím a vodou, nabídne každému návštěvníkovi možnost zažít pocit výpravčích těšnovského nádraží. Na digitálně řízeném modelovém kolejišti ve velikosti HO (měřítko 1: 87) může využít interaktivních prvků a dle dobových jízdních řádů vypravovat osobní vlaky kupříkladu do Turnova, Všetat či Hradce Králové.

Naopak zážitek cestujících z těšnovského nádraží přibližují kupříkladu působivé litografie Jiřího Boudy, které svou detailní přesností a barevností plasticky vracejí dávno minulou realitu.
Modelový železniční provoz (s přiměřenou nadsázkou) zahrnuje i trať procházející po Negrelliho viaduktu, pod nímž se nacházelo zhlaví těšnovského nádraží. Tato pozoruhodná dopravní stavba – jde o nejstarší železniční most přes Vltavu a nejdelší železniční most v Česku – funguje již 155 let a její adekvátní část je rovněž součástí modelového kolejiště.

Fotografie z expozice

Sobotní provoz na Těšnovském nádraží