Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Mezinárodní den archeologie

Mezinárodní den archeologie

Místo:
Hlavní budova muzea

Termín:
9. 5. 2013 – 20. 10. 2014


Interakitvní programy

Muzeum hlavního města Prahy Vás zve na MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE 

Přijďte i Vy oslavit svátek nejdobrodružnější vědy!          


Co to je archeologie? Jak pracuje archeolog a co všechno zkoumá? A k čemu nám to je vlastně dnes dobré? Nejen na tyto otázky Vám odpoví Mezinárodní den archeologie, který se letos koná vůbec poprvé i v České republice! Akci spolupořádají pražská archeologická pracoviště v sobotu 18. října od 9 hodin v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné 20 v Praze 1 a odpoledne také na půdě dalších zúčastněných institucí a objektů.

 

První český Mezinárodní den archeologie se zaměří na představení archeologie jako atraktivního a smysluplného vědeckého oboru, který má v současnosti veřejnosti mnoho co nabídnout a rovněž dosahuje špičkových výsledků na poli evropské i světové vědy.


V sobotu 18. 10. 2014 od 9 do 13 hodin bude pro návštěvníky v prostorách Univerzity Karlovy v Celetné 20 v Praze 1 připraven pestrý program, který přiblíží nejen činnost jednotlivých archeologických pracovišť a nejzajímavější výsledky jejich práce, ale také je vtáhne do různých období dávné minulosti. Prostřednictvím řady naučně zábavných aktivit se děti i dospělí seznámí s tím, co je to archeologie a jak archeologové pracují. V odpoledních hodinách pak návštěvníci budou moci zavítat na další místa, kde je budou čekat komentované prohlídky, dny otevřených dveří či dobové slavnosti.

Muzeum hlavního města Prahy v rámci MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE 18. října 2014:

9.00–13.00  –  dětský program Škola mladých archeologů v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Celetná 20, Praha 1
14:00–18:00 – akce „Dotkni se archeologie“  v budově Muzea havního města Prahy na Florenci (více na www.muzeumprahy.cz)
Kontakt:
Mgr. Veronika Klimešová, oddělení archeologických sbírek Muzea hlavního města Prahy, mobil: 723 457 099, e-mail: klimesova@muzeumprahy.cz


Podrobný program MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE:
Filozofická fakulta UK, Celetná 20, Praha 1
9:00–13:00 – archeologický výzkum pro nejmenší, dokumentace pravěkého hrobu, archeologická laboratoř, určování stáří nádob, ražba keltských mincí, drcení a mletí obilí a pravěká kuchyně, tkaní na stavu i s karetkami a výroba textilu, výroba přeslenů a šperků, ukázky archeologických nálezů, „Namaluj pravěk“, za bohy starého Egypta, hieroglyfická písařská dílna, rytecká dílna staroegyptských skarabů, multimediální projekce, informační tabule, 3D prezentace archeologických objektů s aplikací (pohřeb, nádoba, pravěká vesnice) – Android tablety a smartphony s sebou!

Další místa v Praze:
10:00, 11:00, 12:00 – Klementinum – Den otevřených dveří na archeologickém výzkumu – Klementinum (více na www.npu.cz)
13:00–17:00 – Pražský hrad – komentovaná prohlídka s archeologem (více na www.arup.cas.cz)
13:30 – Národní galerie v Praze – Palác Kinských (Staroměstské nám. 12, Praha 1) – komentovaná prohlídka expozice „Umění Starověku“ (více viz http//ukar.ff.cuni.cz)
14:00–18:00 – Muzeum hl. m. Prahy (Florenc) – „Dotkni se archeologie“ (více na www.muzeumprahy.cz)
15:00 – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur – komentovaná prohlídka výstavy „Země černých faraonů“
Od 14:00 do večera – Archeopark Liboc – „Podzimní středověká slavnost“ (více na www.archaia.cz)

Mimopražské dění:
Kutná Hora-Sedlec – komentovaná prohlídka Sedleckého kláštera a karneru Všech Svatých s archeologem (více viz www.arup.cas.cz)
 

Na Mezinárodním dni archeologie spolupracují:
Ústav pro klasickou archeologii FF U
Český egyptologický ústav FF UK 
Ústav pro archeologii FF UK  
Národní muzeum, www.archeologienadosah.cz
Národní galerie Praha  
Muzeum hlavního města Prahy  
Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i. 
Národní památkový ústav 
Archaia, o. p. s.     
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Overlay loader