Od 15. 6. 2020 je hlavní budova muzea na Florenci uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Šperky raného středověku

Zde nabízíme jeden střípek z historie Prahy v podobě 4 tématem provázaných odkazů a jednoho úkolu na pomoc distanční výuce.

Střípek z dějin Prahy č. 12 - Šperky raného středověku

V první polovině 9. století vznikla na území dnešní Moravy a jihozápadního Slovenska tzv. Velkomoravská říše. Odtud se šířily šperky zdobené náročnými technikami, jejichž výroba se postupně přenesla i do dílen mimo Velkou Moravu.

1. Prohlédněte si některé archeologické nálezy z raného středověku ze sbírek MMP. Najdete mezi nimi i mnoho šperků.
2. Tajemství velkomoravských šperků odhalíte v pořadu ČT Záhady Toma Wizarda.
3. Bohaté nálezy šperků velkomoravského typu pochází z hrobů na Hradčanech. Podívejte se na místa posledního odpočinku obyvatel Prahy.
4. Jak probíhala výroba kopií raně středověkých šperků z Pražského hradu se dozvíte v reportáži ČT24.

Úkol:

Zjisti, zda se ve tvém okolí nachází nějaké památky z raného středověku - kostely, domy, hradiště nebo pohřebiště. Zapiš si je a pošli svému učiteli.