Novomlýnská vodárenská věž

Kontakt:
e-mail: muzeum@muzeum.cz

Otevřeno:
Nová expozice Historie hasičství a požárů v Praze bude otevřena veřejnosti 25. dubna 2017.

Muzeum hlavního města Prahy získalo Novomlýnskou vodárenskou věž do své správy v roce 2013. Vzhledem ke špatnému technickému stavu není věž přístupná veřejnosti. Na počátku roku 2014 bylo nutné provést havarijní zajištění pláště věže pomocí sítí a před zasíťováním byl celý plášť horolezeckou technikou odborně prohlédnut a byly vyjmuty uvolněné části pískovce. Muzeum bylo v roce 2014 úspěšné se svojí žádostí o dotaci z tzv. norských fondů – v roce 2015 bude zahájena 1. etapa památkové obnovy věže. V roce 2014 byla v rámci žádosti zpracována projektová dokumentace obnovy a byla připravena a vyhlášena soutěž na dodavatele stavebně-restaurátorských prací. Na základě smlouvy o pronájmu sídlí v přilehlých prostorách Sbor dobrovolných hasičů Prahy 1. Proto i plánovaná expozice se bude týkat pražských hasičů...>

Expozice Historie hasičství a požárů v Praze představí nebezpeční požárů pro Prahu v dobách před řadou staletí i v časech jen nedávno minulých, stejně  jako způsoby, kterými se obyvatelé metropole bránili proti ničivému živlu, jak se vyvíjeli technické možnosti i  institucionální zakotvení hašení požárů.
Podoba a členění  expozice vychází ze stavebních dispozic Novomlýnské vodárenské věže. Expozice bude založena na využití digitálních reprodukcí vyobrazení Prahy, významných pražských požárů i pražských hasičů  a jejich výstroje a výzbroje. Reproduce jsou ze sbírek Muzea hlavního města Prahy a fotoarchivu Záchranného hasičské sboru hl. m. Prahy.

Pojetí expozice maximálně využívá možnosti multimediálních prvků. Vedle konkrétních zachycení tématiky ohně a boje s ním pomocí promítaných obrazů, grafických listů, fotografií či dobových učebnic pro hasiče a požárních řádů bude návštěvníkovi nabídnuta možnost zažít hrozivou situaci při rozsáhlých požárech středověké nebo raně novověké Prahy. Pomocí smyslových iluzí bude vytvořen dojem ohrožení Pražanů při požárech, které zachvátily celé čtvrti.

Tisková zpráva Ministerstva financí ČR z 16. května 2016: http://www.eeagrants.cz/cs/aktuality/2016/cile-podpory-ehp-a-norskych-fondu-si-ces-2196

Dopravní spojení:

Spojení MHD
metro: B stanice náměstí Republiky, dále tram nebo pěšky
tram: 8, 15, 26, stanice Dlouhá třída

Objekt nemá bezbariérový přístup

Zobrazení na mapě:

GPS: 50.0922194N, 14.4281361E

Průběh oprav a aktuální stav